8 Nisan 2015 Çarşamba

Ojelere Dikkat!!! Ojeler Sağlığı Tehdit Edebilir

Ojelerinizde Bulunmamasına Özen Göstereceğiniz Kimyasallar


Ojeler hakkında çok yazıldı, çizildi; 3 free (DBP, Toluen, Formaldehid)-5 free (DBP, Toluen, Formaldehid, Formaldehid Reçinesi, Camphor) vb. konular hep vurgulandı. Bugün vurgulamak istediğimiz konu bunun da ötesinde.

Yukarıda saydıklarımızın dışında ojelerde çeşitli solventler, vernik, aseton, alkol, asetat, paraben gibi farklı birçok kimyasal daha bulunur.

Her bir kimyasalın insan vücudu üzerinde farklı etkileri var. 
Aşağıdaki resim çok basit bir deneyin sonucunu gösteriyor. Siz de kolayca deneyebilirsiniz.

Küçük bir parça strofor üzerine klasik bir ojeden ve soyulan oje Suncoatgirl'den 1'er damla damlatıldığı anda  soldaki ve sağdaki görüntüler ortaya çıktı. 3 saniye sonra ise Klasik oje damlatılan strofor tamamen delinirken Suncoatgirl damlatılan strofor ilk halini korudu. 
Uçucu kimyasallar strofor üzerinde eritici etkisini kısa sürede gösteriyor.

En yakından tanıdığımız alkol ve asetonun cilt ve tırnağı kuruttuğunu, nemi çektiğini biliriz. Asetat ve türevleri solunum yoluna zarar verdiği gibi aynı zamanda VOC (Volatile Organic Chemicals)-Dengesiz Organik Kimyasal olduğu için doğa için de son derece zararlıdır.

Parabenin de hormon sistemleri üzerinde etkileri olduğunu biliyoruz.


Peki tüm bu saydığımız kimyasallara maruz kalmadan oje kullanmak mümkün müdür? 


Cevap: 'EVET'

Özellikle Kanada doğal kozmetik ürünlerin geliştirilmesi konusunda son derece hassas; ayrıca teknolojisini de doğal ürünler geliştirmeye adapte etmiş ülkeler arasında yer alıyor.

Son dönemde Kanada'dan Türkiye'ye gelen Suncoatgirl markalı doğal mineral ojeler su bazlı olup yukarıda sayılan kimyasalların hiçbirini içermiyor.


Üstelik tırnaktan çıkartma işleminde de herhangi bir kimyasala maruz kalmıyorsunuz. Asetonsuz çıkan oje Suncoatgirl'ü bir köşesinden tutup soyduğunuzda kimyasal gerekmeden oje çıkarma işlemini gerçekleştiriyorsunuz.